Home / Aktualności / Andrzejki z Unią wstępem do memoriału Zelenaya

Andrzejki z Unią wstępem do memoriału Zelenaya

Już za chwilę Andrzejki z Unią, na które serdecznie zapraszamy wszystkich już od godziny 9.00 do hali OSiR na ul. Pomologicznej. Będzie dużo zabawy dla najmłodszych, turniejów i nagród. Tymczasem już 3. grudnia w tym samym miejscu odbędzie się memoriał najbardziej znanego Andrzeja z Unii Skierniewice, grającego w naszym klubie od początku jego istnienia Andrzeja Zelenaya.memorial
Warto przypomnieć historię wychowanka Unii, który ma na swoim koncie między innymi występy w seniorskiej reprezentacji Polski.

Andrzej Zelenay urodził się w 1927 w Warszawie. Tuż po wojnie znalazł się w Skierniewicach gdzie rozpoczął naukę w naszym Liceum Ogólnokształcącym, w którym uczył jego wuj. Od razu dołączył do powstającej właśnie drużyny Unii Skierniewice z miejsca stając się jej znaczącym zawodnikiem. Występował w Unii przez cztery lata i po skończeniu liceum udał się na studia w Warszawie, gdzie trafił do Polonii Warszawa.

Wychowanek Unii w ekstraklasie rozegrał 23 mecze, w których strzelił 5 goli, na zapleczu ekstraklasy zagrał 59 meczy i strzelił 20 bramek. Trzykrotnie reprezentował Polską drużynę narodową. Największym sukcesem z Polonią było zdobycie Pucharu Polski, po pamiętnym finale w 1952 r. z Legią Warszawa, na stadionie przy ul. Łazienkowskiej.

Andrzej Zelenay skończył studia inżynierskie i został w stolicy. Po zakończeniu kariery piłkarskiej w roku 1965 został trenerem Błonianki Błonie.  Zmarł w roku 2011 w Warszawie.

By uczcić pamięć pierwszego znanego Unity, skierniewicki Klub, co roku w Andrzejkowy weekend organizuje memoriał jego imienia. W tym roku gościem specjalnym memoriału będzie córka Ewa Zelenay, poetka, dziennikarka, pisarka i autorka książek dla dzieci.

 

sprawdź również

Oficjalnie! Szymon Sołtysiński zawodnikiem Unii Skierniewice!

Hit transferowy stał się faktem. 24- letni bramkostrzelny napastnik, Szymon Sołtysiński od nowego sezonu będzie …