Home / Aktualności / Ruszyły przygotowania do nowego sezonu piłkarskiego

Ruszyły przygotowania do nowego sezonu piłkarskiego

Do 31 lipca miasto musi przystosować stadion do wymogów trzeciej ligi, tak by uzyskać warunkową licencję. Przy ul. Pomologicznej praca wre i zdaniem prezesa Marka Kujawskiego ze wszystkim uda się zdążyć na czas. – Mamy czerwiec, a prace już idą pełną parą. Nie wyobrażam sobie żebyśmy nie zdążyli.

Pierwszy gwizdek już 12 sierpnia.

Już za półtora miesiąca Unia Skierniewice, która w tym sezonie zdominowała czwartą ligę rozegra swój pierwszy trzecioligowy mecz. Piłkarze wznawiają treningi już 4 lipca. Do końca miesiąca miasto ma za zadanie odpowiednio przygotować obiekt do wymogów trzecioligowych aby uzyskać warunkową licencję. Pracy jest sporo, a czasu mało, ale jak zapewnia prezes OSiR Marek Kujawski wszystkie wytyczne będą spełnione w terminie. Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał od miasta na ten cel blisko 130 tys. zł. Do siedziby trafiła także lista prac niezbędnych do wykonania, która została sporządzona po wstępnej weryfikacji. – Władze miasta podjęły już decyzję o przebudowie stadionu, która ruszy w przyszłym roku. Teraz musimy stanąć na wysokości zadania i dostać warunkowe zezwolenie na rozgrywanie meczów na naszym stadionie miejskim w trzeciej lidze – twierdzi kierownik OSiR-u. – To co teraz robimy to w zasadzie prace adaptacyjne. Nikt sobie przecież nie wyobraża, aby Unia jeździła do ościennych miejscowości aby rozgrywać swoje spotkania ligowe. Nie ma takiej opcji. W lipcu wszystko będzie gotowe.

Prace w zasadzie trwają już od kilku tygodni. Pod koniec rundy wiosennej IV ligi pracownicy usunęli krawężniki oddzielające płytę boiska od bieżni (kolejnym krokiem będzie zlikwidowanie żużlowej nawierzchni i zasianie trawy) tak by zachować przepisowe odległości. W minionym tygodniu wycięto tuje i uporządkowano teren przy ogrodzeniu wokół stadionu. – Teraz obiekt przy ul. Pomologicznej zaczął przypominać stadion – stwierdził Marek Kujawski.

Nowe nawodnienie, lepsza murawa i oddzielony sektor gości

Kolejnym niezbędnym elementem by jesienią zagrać w trzeciej lidze będzie stworzenie bezpiecznego miejsca dla kibiców gości, a także oznaczenie bramek i wyjść ewakuacyjnych.
– Trzeba wydzielić odpowiednio sektor dla przyjezdnych, tak by czuli się bezpiecznie – tłumaczy prezes Kujawski. – W tym celu musi być stworzona tzw. klatka z drogą, którą goście będą się przemieszczać od wejścia aż na trybuny. Tuż obok będzie wydzielona strefa buforowa. Koszt tego zadania to ok 45 tys. zł. Kluczowa będzie także płyta boiska. – Zrobimy nawodnienie i wykopiemy studnię głębinową – zapewnia prezes ośrodka sportu. –Będzie to kosztować nieco ponad 20 tys. zł. Dawny system podlewania nie sprawdził się. Wszystko będzie sterowane elektroniczne, ustawiane czasowo bo tak to powinno w dzisiejszych czasach wyglądać. A wszystko po to, by trawa odzyskała odpowiednia barwę i miękkość i stwarzała jak najlepsze warunki naszym piłkarzom. Obecnie na boisku wycinane są też nierówne fragmenty. Ich miejsce już wkrótce zajmie nowa trawa. Poza tym zostaną kwestie kosmetyczne, jak odpowiednie oznakowanie obiektu, wydzielenie punktów kasowych, a także miejsc dla spikera itd. Jeśli wszystkie ww. punkty zostaną spełnione, obiekt będzie gotowy do użytku na trzecią ligę.

Przebudowa stadionu w roku przyszłym

Prace musimy wykonać do 31 lipca. Potem do Skierniewic zawita komisja weryfikacyjna, która oceni czy nasz obiekt spełnia warunkowe wymogi. Do tego czasu trawa musi wyrosnąć, teren musi zostać uporządkowany, a trybuny odpowiednio przystosowane. Na ewentualne poprawki będzie czas do 12 sierpnia. W przyszłym roku ruszy za to przebudowa stadionu miejskiego. – W przyszłym roku kolejny etap, związany z przebudową obiektu – twierdzi Marek Kujawski, który ubolewa, że temat był pomijany przez poprzedników. – Przez wiele lat nic w tym temacie nie robiono. Temat leżał, a żaden z poprzedników się za to nie zabrał. Teraz przyszedł odpowiedni moment, są dobre wiatry, mamy drużynę i przede wszystkim prezydenta, który rozumie potrzeby sportu i chce wybudować nam nowoczesny obiekt sportowy!

W czwartek (28.06) w skierniewickim ratuszu odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie. – Od dziś przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy przebudowy stadionu – poinformował wiceprezydent Jarosław Chęcielewski. – Przez najbliższe miesiące powstanie projekt oraz odbędą się spotkania z władzami Polskiego Związku Piłki Nożnej i Łódzkiego Związku Piłki Nożnej w sprawie ewentualnego dofinansowania tego zadania. Sama przebudowa powinna rozpocząć się w roku przyszłym.

Warto dodać, że na przebudowanym stadionie będzie trzeba przygotować dwie szatnie seniorów (30m2) oraz cztery szatnie grup młodzieżowych (20 m 2), wygospodarować siłownię z małą salką do ćwiczeń, pralnię z suszarnią, a także pomieszczenia odnowy biologicznej przy szatni seniorów. W budynku będą musiały znaleźć się także pokoje: sędziów, obserwatora, opieki medycznej, trenerskie (2), sekretariat i pomieszczenie biurowe, sala konferencyjna z zapleczem kuchennym i barem, magazyn nr 1 dla seniorów i nr 2 dla grup młodzieżowych czy sklep klubowy z pamiątkami. W przyszłości na obiekcie znajdzie się również SkyBox, stanowisko spikera, system monitoringu wizyjnego, nagłośnienie, punkty kasowe, tablica wyników z zegarem, oświetlenie, punkt gastronomiczny dla kibiców, oznakowanie dróg dojazdowych, parking i zadaszone trybuny.

sprawdź również

Oficjalnie! Szymon Sołtysiński zawodnikiem Unii Skierniewice!

Hit transferowy stał się faktem. 24- letni bramkostrzelny napastnik, Szymon Sołtysiński od nowego sezonu będzie …