Home / Historia klubu

Historia klubu

Unia w 1947 r.

Gdy tylko opadł wojenny kurz, w kwietniu, zaledwie trzy miesiące po wyzwoleniu Skierniewic 19 stycznia 1945 roku, rozpoczął się proces tworzenia klubu, głównie na bazie zawodników skierniewickiego Visu, powstałego w latach 30. Mimo zakazów, młodzieży z Visu udało się rozegrać kilka spotkań w czasie wojny, niestety po niemieckiej obławie i aresztowaniach w 1943 roku Vis zakończył swoją działalność piłkarską…

Skierniewicka młodzież zaraz po wyzwoleniu rozpoczęła realizację swoich planów o utworzeniu Klubu w którym mogłaby spełniać się w rywalizacji na boisku. Pierwszym klubem po wojnie została, utworzona w marcu 1945r, Organizacja Młodzieżowa Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych OMTUR. Był to klub mocno popierany przez władze komunistyczne i dzięki temu niezbyt lubiany. Jakby naprzeciw OMTUR-owi, w kwietniu rozpoczął się proces tworzenia Unii. Złożona głównie z piłkarzy dawnego GKS Vis oraz kilku OMTUR, drużyna jeszcze bez oficjalnej nazwy swój pierwszy mecz rozegrała tego samego miesiąca z wojskami radzieckimi, które stacjonowały w Nieborowie.

Zarząd Unii w kwietniu 1947 r.

Spotkanie zakończyło się wygraną naszych 4:1. Później sprawy potoczyły się już bardzo szybko, postanowiono powołać nowy klubu, jego nazwa wyszła od piłkarzy. Mogli Oni kontynuować tradycje Visu jednak, ponieważ w nowej drużynie byli zawodnicy nie tylko Visu, postanowiono o utworzeniu nazwy UNIA. Nazwa miała podkreślić, że wszyscy są razem, trudne lata wojny bardzo zintegrowały zespół. Zawodnicy mieli do siebie ogromne zaufanie i czuli się jak jedna wielka rodzina.

W taki sposób w czerwcu 1945 roku, oficjalnie zarejestrowano – Klub Sportowy przy Związku Zawodowych Kolejarzy Unia Skierniewice.

70 LAT PÓŹNIEJ

Jesteśmy grupą ludzi pragnących by nazwa Unia, nierozerwalnie związana z powojennymi losami Skierniewic, była ciągle obecna w naszym mieście. Tradycje i tożsamość klubu jest tak głęboko wpisana w świadomość mieszkańców miasta i środowiska piłkarskiego w Polsce, że do dziś mówiąc o piłce nożnej w Skierniewicach pierwsze skojarzenie to Unia. Tego nie można zaprzepaścić.

Dlatego postanowiliśmy kontynuować tradycje MKS Unia Skierniewice, wracając do starego motywu herbu i zatrzymując dumne barwy klubu biało-niebiesko-żółte.

Aktualną drużynę seniorów Unii tworzą jej dawni gracze i wychowankowie, oraz ludzie, którzy są związani emocjonalnie z klubem. Utrzymujemy się z własnych składek i datków od sponsorów. Chcemy by na naszych meczach była dobra zabawa na trybunach, by zasiadały na nich całe rodziny, a każde rozegrane spotkanie było wydarzeniem dla mieszkańców naszego miasta.

Od momentu reaktywacji klubu rok w rok MKS Unia Skierniewice awansuje do wyższych klas rozgrywkowych z pierwszego miejsca. Sezon 2015/2016 to gra w lidze okręgowej (odpowiednik V ligi rozgrywkowej). Naszym celem jest coroczny awans aż do II ligi polskiej w piłce nożnej przy ścisłej współpracy z Miastem Skierniewice oraz Sponsorami Klubu.