Home / Aktualności / Dla dobra skierniewickiej piłki – kulisy spotkania Unii z Widokiem

Dla dobra skierniewickiej piłki – kulisy spotkania Unii z Widokiem

20 lutego odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące rozpoczęcia współpracy pomiędzy Unią Skierniewice, a Widokiem. Kluby przedstawiły swój pomysł na piłkę nożną w mieście.

Oprócz władz obu klubów w spotkaniu uczestniczyli także prezydent Krzysztof Jażdżyk, Prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej Adam Kazimierczak i prezes OSiR Marek Kujawski. Na miejscu obecni byli także tłumnie przybyli rodzice i sympatycy piłki nożnej. Nie zabrakło też zawodników i trenerów na co dzień pracujących w klubach.

W pierwszej części spotkania przedstawiono koncepcję współpracy pomiędzy klubami. Szkolenie dzieci rozpocznie się już od poziomu przedszkola, którym zajmie się Unia wraz z trzecioligowymi piłkarzami w ramach projektu Unia Fun Kids.- Nauka przez zabawę. W ten sposób od kilku lat przekonujemy najmłodszych mieszkańców do tej dyscypliny. Do projektu zostały włączone miejskie przedszkola, w których zajęcia prowadzą piłkarze pierwszej drużyny – zaznacza Sebastian Pazurek z zarządu Unii.

Następnie dzieci które będą chciały rozpocząć swoją przygodę z piłką zaczną trenować w Widoku Skierniewice na dwóch etapach szkolenia – piłki dziecięcej (Widok U6-U13) oraz piłki młodzieżowej (U14-U19). Kolejnym etapem będzie piłka seniorska w Unii Skierniewice. Na początek w drużynie rezerw, a następnie w pierwszej drużynie (obecnie trzecia liga).

– Cieszę się, że kluby potrafiły usiąść do stołu i rozpocząć współpracę dla dobra skierniewickiej piłki. Widok szkolił młodzież od lat i robił to bardzo dobrze. Natomiast Unia doskonale radzi sobie na płaszczyźnie piłki seniorskiej. Jestem przekonany, że ten projekt przyniesie skierniewickiej piłce sporo korzyści, a nam wiele radości – podkreślał obecny na spotkaniu prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Naturalnie oba kluby mogą liczyć na wsparcie miasta. Obecnie pracujemy na poprawą infrastruktury sportowej. Trwa projektowanie nowego stadionu wraz z potrzebnym kompleksem piłkarskim. Kluby mogą także liczyć na władze miasta jeśli chodzi o wsparcie finansowe. Podobnie jak przed rokiem najwięcej środków z dotacji przeznaczyliśmy właśnie na piłkę nożną.

Przyznam szczerze, że spodziewałem się innej formy spotkania. Myślałem, że dojdzie już do oficjalnego podpisania porozumienia w sprawie współpracy dwóch klubów. Niemniej, liczę, że ten projekt się uda i będzie ono z korzyścią dla całego województwa Adam Kaźmierczak, prezes Łódzkiego Związku Piłkarskiego

– Od strony sportowej współpracę można określić jednym zdaniem. Widok szkoli dzieci i młodzież, Unia prowadzi seniorów. My zachęcamy wszystkich do dołączenia do naszych drużyn i zapewniamy, że wszystkie dzieci znajdą u nas swoje miejsce– informował na spotkaniu Rafał Rożek.

Dwa klubu – wspólny cel!

Podsumowując w dalszym ciągu w mieście funkcjonować będą dwa niezależne kluby piłkarskie, a współpraca dotyczyć będzie jedynie podziału kompetencji. Widok będzie zajmował się szkoleniem dzieci i młodzieży od 5 do 19 roku życia. Unia zajmie się za to dwoma zespołami seniorskimi, kontynuując projekt Unia Fun Kids, który jest realizowany w skierniewickich przedszkolach. Współpraca zakłada również wspólne działania na wielu płaszczyznach pozasportowych.

Najbliższa przyszłość?

W przypadku zawodników drużyn dziecięcych i młodzieżowych do 29.02.2020 trwają zapisy do udziału w testach piłkarskich. Udział w testach będzie warunkiem koniecznym dołączenia do drużyn Widoku Skierniewice na sezon 2020/21. Testy zostaną przeprowadzone w marcu i kwietniu, a ich termin i szczegółowy zakres zostanie opublikowany w najbliższym czasie.

Od marca rusza również proces kompletowania sztabu szkoleniowego, który od sierpnia rozpocznie pracę w zawodnikami drużyn młodzieżowych Widoku. Do końca sezonu drużyny młodzieżowe obu klubów uczestniczą w swoich rozgrywkach bez zmian, natomiast od nowego sezonu drużyny dziecięce i młodzieżowe do rozgrywek zgłosi tylko Widok.

Analogicznie sytuacja wygląda z drużynami seniorskimi. Do końca sezonu wszystkie trzy zespoły seniorskie rywalizują w swoich ligach, a do nowego sezonu drużyny seniorskie zgłosi tylko Unia.

Współpraca jaką rozpoczęły kluby stwarza optymalne warunki do rozwoju dla młodych zawodników oraz budowania zespołu seniorów w oparciu o skierniewiczan. Jest to oczywiście proces, który wymaga wiele czasu i cierpliwości, ale warunki ku temu są znakomite.

Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN po zakończeniu każdego sezonu rozgrywkowego, zawodnik ma prawo zmienić przynależność klubową i wybrać dowolny klub, w którym chce kontynuować swój piłkarski rozwój. Projekt nie zmusza zatem żadnego zawodnika do przejścia z Widoku do Unii, ani odwrotnie.

sprawdź również

Unia wicemistrzem 3 ligi! Teraz powalczy o 6. Puchar Wojewódzki!

65 punktów w 34. meczach to najlepszy wynik w historii występów Unii w rozgrywkach trzecioligowych. …